Zielone inwestycje w cenie, Producent drzwi zewnętrznych, okien, stolarki drewnianej

wczytywanie strony

menu mobilne

Zielone inwestycje w cenie

shutterstock_1435534127-1170x780

Coraz bardziej obecne w świadomości dojrzałych państw przeświadczenie, że zasoby, jakimi dysponujemy, są ograniczone, prowadzi do wdrażania systemowych rozwiązań, które wpływają także na branżę budowlaną.

W tym kontekście projektowanie zrównoważone jest nie tyle alternatywą wobec tradycyjnego budownictwa, lecz raczej jego naturalnym rozwojem w kierunku poszanowania praw natury, osadzenia ważnego aspektu naszej gospodarki, jakim jest rynek nieruchomości, w kontekście wyzwań środowiskowych.

 

 

W trosce o jakość inwestycji

 

 

Przejawia się to coraz bardziej zauważalną wśród inwestorów dbałością o jakość inwestycji (w tym wykorzystane materiały, otoczenie budynku), jak również parametry środowiskowe związane zarówno z budowaniem, jak i eksploatowaniem inwestycji (tu warto wymienić aspekty takie jak: zerowy bilans energetyczny, minimalna ilość odpadów, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii itp.). Cieszy fakt, że rosnąca świadomość ekologiczna w projektowaniu biurowców oraz mieszkań prywatnych idzie w parze z zainteresowaniem inwestorów kapitałowych, którzy coraz chętniej oczekują tego typu rozwiązań. W Polsce również rośnie liczba zrównoważonych budynków. Co roku przybywa certyfikowanych „zielonych” inwestycji, a zrównoważone podejście do projektowania, budowy i eksploatacji budynku staje się coraz powszechniejsze (na rynku polskim obecne są amerykański certyfikat LEED, brytyjski BREEAM, francuski HQE i niemiecki DGNB). Polska pozostaje liderem certyfikacji w Europie Środkowo-Wschodniej (51 proc. certyfikowanych obiektów z całego regionu znajduje się na terenie naszego kraju). W kwestii liczby certyfikacji wyraźnie wyróżnia się sektor biurowy, rośnie jednak także liczba obiektów hotelowych uwzględniających założenia zrównoważonego rozwoju, stopniowo także przekonuje się do nich rynek budownictwa mieszkaniowego wielorodzinnego.

 

Win-win, czyli zysk dla każdego

 

 

Wśród naukowców i praktyków zajmujących się tematyką zrównoważonego projektowania istnieje zgoda, co do tego, jakimi cechami powinna charakteryzować się inwestycja zrównoważona. Wśród kluczowych zasad wymienia się: poszanowanie terenu, szacunek dla użytkownika, redukcję, ponowne użycie i recycling (zasada 3r – reduce, reuse, recycle), energooszczędność oraz wykorzystanie alternatywnych źródeł energii. Dzięki stosowaniu w praktyce założeń ESG w ostatecznym rozliczeniu zyskuje zarówno inwestor, użytkownicy, jak i… Matka Ziemia. Zrównoważone budownictwo uwzględnia bowiem elementy, które pomagają zmniejszyć ryzyko starzenia się budynku i w konsekwencji obniżyć koszty operacyjne. Projektując integralnie, architekt bierze pod uwagę nie tylko materiały, z jakich powstaje budynek i jego wnętrze, ale także takie czynniki jak: ryzyko klimatyczne, zużycie energii oraz wody, a także gospodarka odpadami komunalnymi i emisja gazów cieplarnianych. Analizy wskazują, że pozyskanie tzw. „zielonych” certyfikatów dla budynków przyczynia się do zwiększenia dochodu operacyjnego netto i ogólnej lepszej wyceny takich budynków w porównaniu do obiektów niecertyfikowanych. Dlatego coraz częściej rozwiązania zgodne z ideą zrównoważonego rozwoju pozwalają uzyskać przewagę konkurencyjną i zwrócić uwagę potencjalnych inwestorów bądź klientów.

 

Katalog produktów

 do_gory
Witaj!
Czy chcesz, żebyśmy oddzwonili do Ciebie za darmo?

TAK!