Pielęgnacja drzwi PARMAX
Pielęgnacja drzwi Inox, Plus, Glass, Classic -lakierowanych
Regularna pielęgnacja
Regularna pielęgnacja drzwi drewnianych pozwala na wydłużenie okresów międzyrenowacyjnych. Należy ją przeprowadzać raz w roku, z użyciem specjalnego zestawu składającego się z płynu do mycia oraz mleczka pielęgnacyjnego. W przypadku wystąpienia zabrudzeń można oczyszczać drzwi częściej, miękką ściereczką lub gąbką zmoczoną w letniej wodzie z dodatkiem delikatnego detergentu, np. płynu do mycia naczyń.
Do oczyszczania drzwi drewnianych z zabrudzeń nigdy nie używamy rozpuszczalników, środków alkalicznych, żrących i z dodatkiem chloru. Nie nadają się do tego również środki do czyszczenia armatury sanitarnej oraz mleczka zawierające piasek i inne substancje ścierne – ich zastosowanie może bowiem spowodować bardzo poważne uszkodzenie dekoracyjnej powłoki skrzydła drzwiowego.
Mleczko pielęgnacyjne tworzy na powierzchni drzwi cienką warstwę, która ogranicza wnikanie wody oraz przeciwdziała utlenianiu się lakieru. Niezależnie od tego, czy skrzydło pokryte zostało farbą kryjącą czy transparentną, poprawnie użyty zestaw odświeży jego barwę oraz nada mu nowego blasku.
Zestaw pielęgnacyjny do drzwi zewnętrznych
Zestaw do pielęgnacji drzwi PARMAX to system pielęgnacyjny do powierzchni pokrytych lazurą na bazie substancji aktywnie czyszczących i wybranych żywic. Przez stosowanie zestawu raz w roku przedłuża się trwałość lazur wodorozcieńczalnych. Zamykane są mikropęknięcia i pory warstwy lazury. Po naniesieniu powierzchnia uzyskuje jedwabisty połysk i można ją bez problemu lakierować. Zestaw do pielęgnacji drzwi nie nadaje się do usuwania już istniejących uszkodzeń lakieru, np. spowodowanych gradobiciem.
W przypadku powłok kryjących ta metoda pielęgnacji z powodu już wykazywanych przez nie właściwości perfekcyjnie chroniących przed działaniem promieniowania UV jest mniej ważna i nie jest też zalecana. Stosowanie środka do pielęgnacji drzwi na drewno lakierowane kryjąco może doprowadzić do szpecących smug, gdy praca nie będzie dokładnie wykonana. Wystarczy tutaj regularne czyszczenie ciepłą wodą z dodatkiem kilku porcji środka Top-Cleaner lub łagodnego środka czyszczącego. Trudne do usunięcia zabrudzenia i głęboko osadzony brud można usunąć przez nałożenie środka Top-Cleaner.
Instrukcja użycia środka do pielęgnacji drzwi zewnętrznych
Krok 1 – Czyszczenie –Top-Cleaner: Podłoże oczyścić wstępnie ciepłą wodą z dodatkiem kilku porcji środka Top-Cleaner lub łagodnego środka czyszczącego. Następnie nanieść szmatką środek Top-Cleaner i przetrzeć powierzchnię. W ten sposób dają się bez problemu usunąć także cięższe zabrudzenia.
Krok 2 – Pielęgnacja –Top Finish: Środek Top-Finish przed użyciem wstrząsnąć i nanieść równomiernie i cienką warstwą szmatką na wcześniej oczyszczone, suche powierzchnie.
Zestaw pielęgnacyjny do drzwi zewnętrznych lakierowanych
System pielęgnacyjny do drzwi zewnętrznych usuwa plamy i kurz, tworzy warstwę chroniącą przed zabrudzeniami i wodą, odświeża powierzchnie i nadaje im ponownie jedwabisty połysk.
Zawartość zestawu do drzwi zewnętrznych:
- ADLER Top-Cliner 100 ml
- ADLER Door-Finish 100 ml
- Olej do okuć 20 ml
- 1 szmatka do czyszczenia
Niniejszy zestaw można również stosować do bram garażowych lakierowanych lazurami i na kryjąco.
Pielęgnacji drzwi olejowanych Wood
Aby cieszyć się przez wiele lat użytkowaniem drzwi drewnianych – olejowanych należy pamiętać o okresowej pielęgnacji powłoki drzwi.
Drzwi, których stali się Państwo szczęśliwymi posiadaczami, na etapie produkcyjnym zostały przygotowane do użytkowania przez okres 1 roku bez dodatkowych zabiegów.
Po około roku użytkowania drzwi firma PARMAX zaleca okresową pielęgnację powierzchni olejowanej, lazurą olejną do pielęgnacji drewna.
Instrukcja okresowej pielęgnacji drzwi zewnętrznych drewnianych olejowanych firmy PARMAX.
Dekoracyjna, jedwabiście matowa powłoka na bazie naturalnych olejów do ochrony drewna narażonego na warunki atmosferyczne (promieniowanie UV, wilgoć, mróz). Ta mikroporowata powłoka pozwala drewnu swobodnie oddychać, redukując pęcznienie i kurczenie się. Dzięki temu nie pęka, nie wybrzusza się i nie odpryskuje. Jest hydrofobowa i odporna na działanie czynników pogodowych. Powłoka zawiera aktywne składniki chroniące ją przed atakiem pleśni, alg i grzybów. Sprawdza się również w ekstremalnych warunkach klimatycznych.klimatycznych.
Przygotowanie powierzchni:
Powierzchnia drzwi musi być czysta, sucha i bez śladów zmrożenia (maks. 20% wilgotności). Lazura olejna jest gotowa bezpośrednio do użycia, nie rozcieńczać. Dokładnie zamieszać. Stare porowate powłoki należy dokładnie oczyścić z zabrudzeń. Jeżeli nie ma możliwości usunięcia zabrudzeń po przez czyszczenie, wówczas powierzchnię należy zeszlifować papierem ściernym o granulacji 200-250 (zmatowić). Następnie całą powierzchnie należy odpylić i oczyścić z pozostałości brudu. Powierzchnia przygotowana do olejowania powinna być czysta i sucha. Efekt końcowy zależy między innymi od właściwości drewna, dlatego przed malowaniem każdorazowo zaleca się wykonanie próby.
Metody aplikacji:
Środek nakładać cienką warstwą, na czystym i suchym drewnie, zgodnie z kierunkiem słojów drewna, równomiernie przy pomocy pędzla do olejów lub wałka z mikrofazy. Następnie pozostawić do wyschnięcia na 4–6 godzin. Po tym czasie nanieść drugą warstwę. W celu renowacji wystarczy nanieść 1 powłokę na dokładnie oczyszczoną powierzchnię. W celu uzyskania bardziej matowego wyglądu, nałożoną warstwę oleju należy ściągnąć suchą szmatką, tym samym ściągając nadmiar oleju.
Czas schnięcia:
Ok. 12 godzin w normalnych warunkach (23°C/50% wilgotności powietrza). Przy niskich temperaturach i/lub wysokiej wilgotności powietrza, czas schnięcia może się wydłużyć.