Szlachetność ukryta w drewnie, Drzwi Drewniane Zewnętrzne - Parmax®

wczytywanie strony

menu mobilne

Szlachetność ukryta w drewnie

shutterstock_562821946_opt-1170x885

Drzwi drewniane mają bardzo długą historię… Przed wieloma wiekami ludzie zaczęli rozglądać się za budulcem bardziej przyjaznym i łatwiejszym w obróbce niż kamień. Wybór był łatwy. Ziemię gęsto porastały lasy, więc najprościej było o drewno. Tym bardziej, że lasy i tak należało karczować, by uzyskać miejsce pod uprawę roślin, które na stałe weszły do jadłospisu człowieka po zmianie gospodarki łowieckiej na rolniczą. Z drewna więc zaczęto początkowo budować szałasy, a potem coraz wymyślniejsze domy.

Mamy XXI wiek, ale drewno nadał pozostaje jednym z najważniejszych materiałów używanych w budownictwie. Wprawdzie już nie służy wznoszeniu konstrukcji, ale nadal trudno wyobrazić sobie zwykły dom mieszkalny bez drewnianej więźby dachowej, drewnianych okien, a przede wszystkim – drewnianych drzwi. O ile ramy okien są obecnie wytwarzane z innych materiałów niż drewno, choćby metalu czy plastiku, to bazą do produkcji drzwi zewnętrznych niezmiennie pozostaje drewno. Odpowiednio spreparowane współcześnie drewno jest materiałem przyjaznym człowiekowi, a ponadto – w odróżnieniu od innych materiałów wykorzystywanych do konstrukcji drzwiowych – ma liczne walory estetyczne, choćby naturalne usłojenie. Dawniej wykonywanie drzwi drewnianych było domeną stolarze, dzisiaj ich produkcją zajmują się wyspecjalizowane przedsiębiorstwa.

Doskonała harmonia

I choć nadal przy drewnianych drzwiach najważniejsze są prace stolarskie, to przecież stolarze muszą współpracować z innymi specjalistami. Choćby z chemikami opracowującymi substancje utrudniające zapłon drewnianej konstrukcji drzwi czy ich uszkodzenie lub zarysowanie, co przez lata było największą wadą wyrobów i budowli z drewna. Ale dzisiaj drzwi drewniane mogą zostać pokryte np. spiekiem kwarcu, i wtedy każde zarysowanie można usunąć, a powierzchnia drzwi nadal pozostaje estetyczna i gładka. Drewniane drzwi wejściowe znakomicie komponują się z innymi materiałami budowlanymi. I to nie tylko z kamieniem czy cegłą, ale także z betonem. Istnieją już nawet drewniane drzwi z licem o fakturze betonu, znakomicie nadające się do nowoczesnych budynków mieszkalnych i obiektów użyteczności publicznej. Przykładów na współczesne wykorzystanie drewnianej konstrukcji drzwi jest sporo. Drewno doskonale łączy się np. ze szkłem, a ponadto jest materiałem ekologicznym pod względem produkcji, z czego niewielu ludzi zdaje sobie sprawę.

Prestiż i elegancja

Drewno przez stulecia ułatwiało życie ludzkości, stanowiąc zarazem element prestiżu. Kamień, drewno, wreszcie szkło znakomicie sprawdzają się we współczesnym budownictwie. Powoli w niepamięć odchodzą znane z czasów PRL-u blaszane drzwi wejściowe do osiedlowych bloków, wypełnione zbrojonym szkłem, co zapewniało bezpieczeństwo nawet w przypadku uderzenia twardym przedmiotem. Dzisiaj w przypadku drzwi wejściowych dominuje szkło i drewno, a drzwi kamienne – przez wieki marzenie budowniczych warowni i twierdz – można zastępować drzwiami o fakturze betonu. Natomiast stalowe drzwi wykorzystywane w obiektach obronnych obecnie znajdziemy przede wszystkim w bankach. I niech tak pozostanie.

Drewno znakomicie łączy się ze wszystkimi innymi materiałami używanymi w budownictwie, także z coraz popularniejszą stalą nierdzewną (INOX) czy szkłem, oczywiście nietłukącym się. Czy przed drewnem wykorzystywanym w budownictwie jawi się świetlana przyszłość? Bez wątpienia tak.

Jedno wydaje się pewne: niezależnie od tempa i kierunków rozwoju w zakresie materiałów wykorzystywanych do produkcji drzwi zewnętrznych, drewno jest i pozostanie podstawowym ich budulcem. Plastyczność, łatwość obróbki, doskonałe właściwości izolacyjne, odporność na warunki atmosferyczne oraz klasyczny, szlachetny design – to cechy, które sprawiają, że drewno jest materiałem uniwersalnym i ponadczasowym.

 

Katalog produktów

 do_gory
Witaj!
Czy chcesz, żebyśmy oddzwonili do Ciebie za darmo?

TAK!