Doskonała harmonia
I choć nadal przy drewnianych drzwiach najważniejsze są prace stolarskie, to przecież stolarze muszą współpracować z innymi specjalistami. Choćby z chemikami opracowującymi substancje utrudniające zapłon drewnianej konstrukcji drzwi czy ich uszkodzenie lub zarysowanie, co przez lata było największą wadą wyrobów i budowli z drewna. Ale dzisiaj drzwi drewniane mogą zostać pokryte np. spiekiem kwarcu, i wtedy każde zarysowanie można usunąć, a powierzchnia drzwi nadal pozostaje estetyczna i gładka. Drewniane drzwi wejściowe znakomicie komponują się z innymi materiałami budowlanymi. I to nie tylko z kamieniem czy cegłą, ale także z betonem. Istnieją już nawet drewniane drzwi z licem o fakturze betonu, znakomicie nadające się do nowoczesnych budynków mieszkalnych i obiektów użyteczności publicznej. Przykładów na współczesne wykorzystanie drewnianej konstrukcji drzwi jest sporo. Drewno doskonale łączy się np. ze szkłem, a ponadto jest materiałem ekologicznym pod względem produkcji, z czego niewielu ludzi zdaje sobie sprawę.
Prestiż i elegancja
Drewno przez stulecia ułatwiało życie ludzkości, stanowiąc zarazem element prestiżu. Kamień, drewno, wreszcie szkło znakomicie sprawdzają się we współczesnym budownictwie. Powoli w niepamięć odchodzą znane z czasów PRL-u blaszane drzwi wejściowe do osiedlowych bloków, wypełnione zbrojonym szkłem, co zapewniało bezpieczeństwo nawet w przypadku uderzenia twardym przedmiotem. Dzisiaj w przypadku drzwi wejściowych dominuje szkło i drewno, a drzwi kamienne – przez wieki marzenie budowniczych warowni i twierdz – można zastępować drzwiami o fakturze betonu. Natomiast stalowe drzwi wykorzystywane w obiektach obronnych obecnie znajdziemy przede wszystkim w bankach. I niech tak pozostanie.
Drewno znakomicie łączy się ze wszystkimi innymi materiałami używanymi w budownictwie, także z coraz popularniejszą stalą nierdzewną (INOX) czy szkłem, oczywiście nietłukącym się. Czy przed drewnem wykorzystywanym w budownictwie jawi się świetlana przyszłość? Bez wątpienia tak.
Jedno wydaje się pewne: niezależnie od tempa i kierunków rozwoju w zakresie materiałów wykorzystywanych do produkcji drzwi zewnętrznych, drewno jest i pozostanie podstawowym ich budulcem. Plastyczność, łatwość obróbki, doskonałe właściwości izolacyjne, odporność na warunki atmosferyczne oraz klasyczny, szlachetny design – to cechy, które sprawiają, że drewno jest materiałem uniwersalnym i ponadczasowym.